KST
Odišli z našich radov
Rozlúčili sme sa s Františkom Senčekom Tlačiť E-mail
Sample Image

 

 

 

Predposledný februárový deň v roku 2008 nás zastihla smutná správa o skone známeho turistu a obetavého značkára Ferka Senčeka.

Doc. Ing. František Senček, CSc. sa narodil 8. 3. 1938 na Starých Horách a tam našiel aj miesto svojho večného odpočinku. Ferko, ako sme ho nazývali, bol dlhoročným členom OT TJ Slavia v Bratislave. Ako cvičiteľ VHT a inštruktor vychoval celú generáciu aktívnych turistov, najmä cvičiteľov vysokohorskej turistiky. Bol pri vzniku viacerých turistických akcii, známych turistom zo Slovenska i z Čiech. Spomeňme aspoň martinčanmi organizovaný zimný prechod Veľkou Fatrou, ktorého sa po viac ako tri desaťročia zúčastňoval ako organizátor a účastník. So smútkom si spomíname na jeho srdcu blízku akciu Hviezdicový pochod, ktorým sa otvára letná sezóna turistov TJ Slavia Bratislava. Na tejto akcii  s nami vždy oslávil svoje narodeniny, Toho roku tak urobíme po 35 krát, žiaľ,  už bez neho. Nezabudnuteľnou zostáva jeho „objaviteľská“ akcia Krtince, ktoré sa začala v roku 1990  a odvtedy sa vždy na 1. mája uskutočnila pod jeho nevtieravým vedením.Trasa vedie z rakúskeho Hainburgu na hrad, pokračuje na najvyšší „krtinec“ Hundsheimberg  a po hrebeni k vyhliadkovej veži Márie Terézie. Odtiaľ vedie dole do Bergu a končí v Bratislave. Pre tých, ktorí  radi dýchajú slobodný vzduch a nemajú radi hranice, zostane táto cesta navždy cestou „Ferkove krtince“. Ferko mal rád hory a prírodu. Vedel ju vnímať a dobre ju poznal. Rád to prenášal aj na druhých. Za to sme mu všetci jeho turistickí kamaráti povďační.

Dlhé roky pôsobil aj ako značkár turistických chodníkov v okolí Bratislavy. Bol povestný perfektne namaľovanými turistickými značkami. Svedkovia spomínajú, že značky orezával nožíkom, aby mali prísne pravouhlý tvar. Viac rokov bol tiež členom komisie značenia KST, v ktorej patril medzi priekopníkov využívania počítačov v značkárskej agende. Pripravil prvý značkársky počítačový program, ktorý je využiteľný do dnešných čias. Od roku 1989 bol inštruktorom značenia a pôsobil aj ako lektor značkárskych kurzov. Bol spoluautorom značkárskych učebných textov.

Pri výletoch po Ferkom značkovaných chodníkoch budeme ešte dlho obdivovať dokonalosť jeho značiek a spomínať na dobrého kamaráta. Nech mu je zem slovenská ľahká.

                                                                                                                     A. Guldan, L. Harmatha

 


 

 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.