KST
Aktuality-ústredie
Trilógia Zelené Slovensko sa uchádza o podporu spoločensktvy turistov Tlačiť E-mail

Vydavateľstvo DAJAMA považujeme za partnera Klubu slovenských turistov, jeho súčasťou je aj redakcia časopisu Krásy Slovenska, ktorého vydavateľom je KST.

Okrem tohto úctyhodného časopisu, ktorý si v minulom roku pripomínal 100-ročnicu nepretržitej existencie, DAJAMA edične pripravuje a vydáva mapy, turistických sprievodcov, detské knihy a množstvo  titulov vlastivednej, na prírodu, kultúru a históriu Slovenska zameranej literatúry.

Aktuálne pripravujú na vydanie, okrem iného, trilógiu kníh Zelené Slovensko, pozostávajúcu z titulov DOLINY a ich najkrajšie miesta, POHORIA a ich najvyššie vrchy a NAJKRAJŠIE PRÍRODNÉ REZERVÁCIE. Trilógia by mala vyjsť už v máji tohto roku a DAJAMA k tomu spustila zbierkovú kampaň na Startlabe:

https://www.startlab.sk/projekty/2686-trilogia-zelene-slovensko/?slbref=de89ec9e-71ed-43b2-b597-f9da272c263c

Ak sa vám projekt páči, podporte ho. Ak nie inak, tak aspoň zdieľaním vo svojom  okruhu priateľských a pracovných kontaktov.

Výťažok z každej knihy pôjde aj iniciatíve Sadíme budúcnosť, na výsadbu stromov na Slovensku.

 
Za Gustom Machatom Tlačiť E-mail

V týchto dňoch nás zaskočila smutná správa, že zomrel jeden z nestorov vysokohorskej turistiky KST Ing. Augustín Machata.  Pred dvomi rokmi novoročné číslo Krás Slovenska (1-2/2020) prinieslo jeho spomienku na 40 rokov vysokohorskej turistiky na Hornej Nitre, ktorá končila týmito vetami:

“… S odstupom času človek zabúda na zlé a vďaka všetkým tým emóciám a zážitkom zostali nezabudnuteľné spomienky. Pravda, niečo nás tie výpravy stáli, na väčšiu časť nákladov sme však boli schopní zarobiť si výškovými prácami.

Po roku 1989 vznikol samostatný Klub slovenských turistov aj samostatná Slovenská republika. Odrazu bolo možné chodiť aj na západ a ešte jednoduchšie ako na východ. Sekcia VHT mala v programe zahraničné zápočtové cesty. Jednej alpskej sa zúčastnili štyria naši členovia a dvom z nich sa splnil sen  horolezcov - absolvovali úspešný výstup na Matterhorn. Nasledovali ďalšie alpské vrcholy: Grossglockner, Dachstein, Triglav, Marmolada, Mont Blanc.  A ďalšie pohoria a ich vrcholy v Afrike a Južnej Amerike: Djebel Toubkal, Kilimanjaro, Akongaqua. Ozaj je na čo spomínať, je čo oslavovať. Niekomu by mohlo napadnúť, že sme s oslavami mohli počkať do 50. výročia. No nemohli, lebo zákony života sú už raz také. Ani dnešného dňa sa už mnohí nedožili a ktovie, kto z nás tu bude o ďalších 10 rokov. A ďalšia, ešte dôležitejšia okolnosť: náš oddiel vysokohorskej turistiky akoby nabral nový dych, to mňa osobne mimoriadne teší. V takejto atmosfére sa oslavuje výborne, horšie by bolo pietne postávať pri hrobe prievidzskej vysokohorskej turistiky. Našťastie, ono to naplno žije! Už aj naši pokračovatelia sa majú čím pochváliť. Vedia sa obracať v súčasnom svete aspoň tak, ako sme sa my vedeli obracať v tom našom. Listujeme spolu v našej starej kronike aj v ich krásnych nových fotoknihách. Premietame si filmy a videá. Oživujme naše spomienky. Horám zdar !!!“

Sme radi, že sa vzácny človek, majster turistiky Gusto Machata stihol s nami podeliť o tie svoje. Zostáva navždy v pamäti množstva ľudí, ktorých priviedol k vysokohorskej turistike.  Česť jeho pamiatke !

Ing. Augustín Machata,  12. 9. 1937, Lúčnica n/Žitavou – 26.1.2022, Prievidza

Vo veku 84 rokov zomrel dlhoročný člen OT TJ Baník Horná Nitra Prievidza. Cvičiteľ turistiky, inštruktor, lektor a metodik Vysokohorskej turistiky (VHT), nositeľ titulu „Najlepší inštruktor VHT – KST“, titulu „Majster turistiky“, ocenení KST a ČSZTV, ceny Fair Play od olympijského klubu PD, držiteľ výkonnostných odznakov turistiky. Bol predsedom odboru turistiky Baník Prievidza Horná Nitra, člen Regionálnej rady KST Prievidza, člen a predseda sekcie VHT KST,  člen a predseda odborných komisií a štábov na zrazoch VHT. Podieľal sa na tvorbe metodiky, systému a programu  VHT-KST. Organizoval náročné formy turistiky, ku ktorým vychovával a viedol  mládež.
Machata_parte
 
IV. Medzinárodný letný zraz turistov 2022 Bieszczady Tlačiť E-mail
O rok posunutý medzinárodný letný zraz turistov sa bude konať 7. - 11. septembra 2022 v poľskom pohorí BIESZCZADY s centrom zrazu v areáli PTTK v stredisku USTRZYKI GÓRNE. Usporiadatelia z PTTK pripravujú trasy pre pešiu turistiku po poloninách, cyklotrasy, turistiku na koni, možnosť plavby na kajaku a v sprievodnom programe poznávací zájazd do okolia.

Prihlásenie a platba

Usporiadatelia vyžadujú prihlásenie a platbu do konca mája 2022 prostredníctvom ústredia KST, resp. KČT.

Vyplnenú prihlášku zašlite na sekretariát KST ( Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. ) do 25. 5. 2022,

Na účet KST zároveň poukážte zálohu 70 € na osobu (IBAN účtu KST je na prihláške) a potvrdenie o platbe priložte k prihláške.

V poslednom májovom týždni vám vystavíme faktúru na doplatok podľa objednaných služieb.

Kto získa miesto v autobuse, posiela „českú“ prihlášku  Mojmírovi Nováčkovi ( Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. )

a peniaze zasiela na účet KČT.


POZOR, uzávierka prihlášok v KČT  je už 15. 5. 2022!


 
Stretnutie majstrov turistiky Tlačiť E-mail

Z iniciatívy Ernesta Rusnáka a Mariana Petríka sa v termíne 23. – 24. apríla 2022, v Kováčovej vile pri Levoči (Levočská dolina) uskutočnilo Stretnutie majstrov turistiky.

Správu zo stretnutia pripravil Jozef Junas:  Sprava_zo_stretnutia_majstrov_turistiky.docx
 
Členské známky 2022 Tlačiť E-mail

PREČO ZVYŠUJEME ČLENSKÉ

Vážení priatelia, členovia Klubu slovenských turistov.

V máji tohto roku sme na chate Žiar diskutovali s predsedami regiónov a sekcií ako udržať KST na úrovni požiadaviek doby a kde na to vziať. Nedalo sa vyhnúť ani otázke zvyšovania členského. Dospeli sme ku konsenzu, že je to jeden z tých krokov, ktoré treba urobiť, aj keď sú nepopulárne. Výkonný výbor následne pripravil návrh úpravy členského tak, aby sa viac dotkol členov v aktívnom veku, menej tých, čo majú nižšie príjmy: základná členská známka z 11 na 15 €, študentsko-seniorská zo 7 na 10 €,  deti do 15 rokov a seniori nad 70 rokov bez zmeny - naďalej 5 €.

V septembri bol návrh predložený na valnom zhromaždení a po konštruktívnej diskusii zaň zahlasovala veľká väčšina delegátov. Bez zmeny zostáva percentuálny pomer rozdelenia výnosu z členského medzi klub, región a ústredie (40-20-40). Mierne si teda polepší nielen príjmová strana centrálneho rozpočtu KST, ale aj vaše klubové pokladnice.

S platnosťou od 1. 4. 2022, po dlhšej dobe teda zvyšujeme členské. V situácii, do ktorej sa dostala globálna ekonomika, je to, verte mi, potrebné. Už druhý rok sa nám pod nohy pletie a do všetkého nepríjemne mieša „hnusoba“ COVID. Má to dopad nielen na naše turistické plány, ale na celú ekonomiku. Z pandémie sa vyliahla inflácia, nahor idú ceny energií, stavebných a konštrukčných materiálov, papiera, základných potravín. Zdražovanie pocítia naše domácnosti, aj naša organizácia. No vďaka zvýšeniu členského budeme na vyššie režijné náklady predsa len pripravení trochu lepšie, ako keby sme sa k úprave členského neodhodlali. Ďakujem všetkým za pochopenie.

Máme pred sebou Vianoce a bilancujeme rok. Napriek všetkým komplikáciám, napriek tomu, že v otázke ako má ďalej fungovať svet nie sme jednotní, neklesajme na duchu. Hľadajme priateľov, nie nepriateľov. Do Nového roku Vám želám zdravie, pokoj v duši a veľa splnených turistických cieľov.

 

Peter Dragúň, predseda KSTČlenské poplatky, rok 2022:

Výška schváleného členského :
  • základný: 15 €,
  • študenti okrem študentov externého štúdia (od 16 rokov maximálne do 26 rokov) a dôchodcovia (od 62 do 69 rokov): 10 €,
  • deti do 15 rokov, dôchodcovia nad 70 rokov a držitelia preukazov ZŤP: 5 €,
  • čestný člen KST 0 €,

Percento rozdelenia členských príspevkov je nasledovné:

  • 40 % z členských príspevkov bez hodnoty poistenia bude poskytnutých klubu/odboru KST,
  • 40 % bez hodnoty poistenia ústrediu,
  • 20 % bez hodnoty poistenia regionálnej rade KST.
Okrem toho sa niekde platí naviac aj klubový poplatok, podľa rozsahu klubových výhod.


Členské známky pre rok 2022
Typ
členskej    známky
známka KST 40% REG 20% KLUB 40% poistné klub platí
na REGION
region platí na ústredie
15,00 € 13,50 € 5,40 € 2,70 € 5,40 € 1,50 € 9,60 € 6,90 €
10,00 € 8,50 € 3,40 € 1,70 € 3,40 € 1,50 € 6,60 € 4,90 €
5,00 € 3,50 € 1,40 € 0,70 € 1,40 € 1,50 € 3,60 € 2,90 €
 
« ZačiatokDozadu12345678910DopreduKoniec »

Stránka 1 z 18

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.