KST
Karloveská zátoka - história a súčasnosť Tlačiť E-mail
Tak ako bola a je Karlova Ves známa svojim ríbezľovým vínom, tak bola známa aj svojou Karloveskou zátokou, kde vyrástlo a stále vyrastá veľa špičkových športovcov. Dnes ťažko určíme presný dátum, kedy vodáci túto čarovnú zátoku objavili, ale isté je, že na jej brehoch stoja dve lodenice, ktoré patria medzi jedny z najstarších v Bratislave. Dnes sú už obe zapísané v zozname, ako Národná kultúrna pamiatka.
Už v roku 1932 bol založený KBK – Klub Bratislavských Kajakárov, ktorý....viac: Čítať celý článok ...s malou prestávkou počas druhej svetovej vojny je činný až do dnešnej doby. V roku 1935 spolu s Vodáckym klubom Tatran boli v rozpätí niekoľkých mesiacov za veľkej slávy dané do užívania obe lodenice. A tu niekde je začiatok dlhej a úspešnej športovej činnosti bratislavských vodákov. Ich mená a zásluhy postupne preslávili nielen Karlovu Ves či Bratislavu, ale neskôr aj Slovensko či Československo. Veď pádlami zaberali po celej zemeguli, na všetkých možných riekach, jazerách či moriach. Karloveská zátoka vychovala športovcov, ktorí sa dostali cez európske a svetové šampionáty až na samý vrchol – olympijské hry.
Ťažko vymenovať všetkých športovcov, ktorý vyrástli v Karloveskej zátoke, ale určite je potrebné spomenúť aspoň Jána Matochu, ktorý štartoval na OH v Londýne a Helsinkách už v rokoch 1948 a 1952 a Československo úspešne reprezentoval 16 rokov. Nedá sa zabudnúť ani na Ľuba Kadnára, mimoriadne úspešného kajakára, s dlhým radom titulov majstra Československa a účastníka finále olympijskej regaty v Mníchove v roku 1972.
V Karloveskej zátoke v roku 1946 vznikol aj jeden z najstarších závodov v rýchlostnej kánoistike na Slovensku. Na počesť Ivana Hargaša, hrdinu SNP sa každý rok stretávajú vodaci v športových súbojoch na vode od najmenších až po naozajstných majstrov pádla.
Aj v súčastnosti stále žije zátoka športovým životom. Popri rekreačných a výkonných turistoch splavujúcich rieky po celom svete sa pridali aj nové športy. K rýchlostnej kanoistike a slalome na divokej vode sa úspešne pridal aj rafting. Priekopníčkami sa stali dievčatá z teamu Geronimo. Aj keď tvrdo trénovali na vode čunovského kanála, základňu mali v lodenici BAZ, v Karloveskej zátoke pod Riviérou.
Počas svojej kariéry pravidelne prinášali medaily z európskych a aj svetových šampionátov z celého sveta. Dnes ich úspešne nasledujú dievčatá z teamu Mistral.
Posledné desaťročie je práve vodácky šport jeden z najúspešnejších športov v Slovenskej histórii. Mená ako Juraj Kadnár, Martina Kohlová, Marián Ostrčil, bratia Hochschornerovci, Matej Beňuš a ďalší, trhali nohavice v lodeniciach v Karloveskej zátoke, ktorá robí pekné meno celému Slovensku. Nie náhodou bola v roku 2009 vydaná aj kniha s názvom Zátoka šampiónov.
V zátoke majú svoje zázemie aj vysokoškolské lodenice, z ktorých niektoré žial už o svoje lodenice na vode prišli. V neposlednom rade však nesmieme zabudnúť na stovky a tisícky rekreačných vodákov, ktorí pádlovali a pádlujú v zátoke, nie aby prekonávali čo najlepšie časy, ale pre svoje zdravie.
Preto je nutné udržať tento malebný kút prírody v tesnom susedstve s veľkomestom pre ďalšie generácie vodákov. Kde inde by mali vodácke kluby a vodáci byť, ak nie pri vode a hlavne takej úspešnej Karloveskej zátoke.

Foto 01, 02, 03
Rok 1934. Začiatok stavby lodenice KBK – Klub Bratislavských Kajakárov, neskôr TJ Vinohrady a dnešný Kajak Klub Karlova Ves

KarloveskaZ_01    KarloveskaZ_02  KarloveskaZ_03

Foto 04, 05
Začiatok stavby lodenice VK Tatran a slávnostná výzdoba pri zahájení v roku 1935.

KarloveskaZ_04     KarloveskaZ_05                                                                                                                             

Foto 06
Slávnostný nástup pred pretekmi Hargašovho memoriálu na dvore KBK

KarloveskaZ_06

Foto 07
Pohľad na lodenicu KBK v predvojnovom období

KarloveskaZ_07

Foto 08
Odomykanie Dunaja na začiatku vodáckej sezóny na brehu Karloveskej zátoky

KarloveskaZ_08

 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.