KST
Otázky a odpovede
2.9.2014 Tlačiť E-mail
Otázka:
Dobrý den,
chtěl bych se informovat ohledně plánovaného výletu do Západních Tater. Nějaký ten výšlap či ferratu už mám za sebou, přes to bych se chtěl zeptat, jaké jsou na trase úseky, jaké vybavení by mi někdo znalejší terénu poradil atd. Celé to chceme zvládnout za jeden den. Chtěli bychom přejít po hřebeni z Bystré na Baníkov (či naopak) a to včetně výstupu/sestupu.
Uvítám jakékoliv postřehy a rady. Díky!
Honza

Odpoveď:
Vysokohorská túra hrebeňom Západných Tatier z Bystrej na Baníkov (rovnako i v opačnom smere), vrátane výstupu na hrebeň a zostupu z hrebeňa, je krásna, ale veľmi náročná tak na kondíciu, ako aj na technické zručnosti. Je to túra na cca 12 – 14 hodín. Sú tam viaceré exponované úseky a aj keď tie najťažšie sú zaistené reťazami, náročnosť sa znásobuje pri zmene počasia, ktorá v takýchto nadmorských výškach a obzvlášť v Západných Tatrách vie prísť doslova v priebehu pár minút. Naviac, v septembri sú dni už podstatne kratšie než v lete.
Milý Honzo, nevieme nič o Vašej výkonnosti, preto radiť Vám je dosť problematické. Najmä keď v rozpore s tým, že sa prezentujete ako človek, ktorý má za sebou „nejaký ten výšlap či ferratu", kladiete laickú otázku, aké si treba vziať vybavenie. Nuž pozitívne je, že sa aspoň pýtate a že sa na tú túru nechystáte sám.
Základná rada znie: na hrebeň Západných Tatier je celoročne treba rovnaké oblečenie, obuv, batoh a celkovú výstroj ako na najťažšie túry vo Vysokých Tatrách, túru treba plánovať s časovou rezervou, s ohľadom na prognózu počasia a na vlastné sily (s vedomím, že ak idete v skupine, rýchlosť postupu neurčuje kondícia najzdatnejšieho, ale najslabšieho). A v záujme BEZPEČNÉHO prechodu uvažovanej trasy Vám odporúčame absolvovať ju zásadne len v sprievode naozaj skúseného vysokohorského turistu.
S pozdravom,
Štefan Hudák, sekcia vysokohorskej turistiky KST
 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.