KST
Aktuality - ústredie
Za Gustom Machatom Tlačiť E-mail

V týchto dňoch nás zaskočila smutná správa, že zomrel jeden z nestorov vysokohorskej turistiky KST Ing. Augustín Machata.  Pred dvomi rokmi novoročné číslo Krás Slovenska (1-2/2020) prinieslo jeho spomienku na 40 rokov vysokohorskej turistiky na Hornej Nitre, ktorá končila týmito vetami:

“… S odstupom času človek zabúda na zlé a vďaka všetkým tým emóciám a zážitkom zostali nezabudnuteľné spomienky. Pravda, niečo nás tie výpravy stáli, na väčšiu časť nákladov sme však boli schopní zarobiť si výškovými prácami.

Po roku 1989 vznikol samostatný Klub slovenských turistov aj samostatná Slovenská republika. Odrazu bolo možné chodiť aj na západ a ešte jednoduchšie ako na východ. Sekcia VHT mala v programe zahraničné zápočtové cesty. Jednej alpskej sa zúčastnili štyria naši členovia a dvom z nich sa splnil sen  horolezcov - absolvovali úspešný výstup na Matterhorn. Nasledovali ďalšie alpské vrcholy: Grossglockner, Dachstein, Triglav, Marmolada, Mont Blanc.  A ďalšie pohoria a ich vrcholy v Afrike a Južnej Amerike: Djebel Toubkal, Kilimanjaro, Akongaqua. Ozaj je na čo spomínať, je čo oslavovať. Niekomu by mohlo napadnúť, že sme s oslavami mohli počkať do 50. výročia. No nemohli, lebo zákony života sú už raz také. Ani dnešného dňa sa už mnohí nedožili a ktovie, kto z nás tu bude o ďalších 10 rokov. A ďalšia, ešte dôležitejšia okolnosť: náš oddiel vysokohorskej turistiky akoby nabral nový dych, to mňa osobne mimoriadne teší. V takejto atmosfére sa oslavuje výborne, horšie by bolo pietne postávať pri hrobe prievidzskej vysokohorskej turistiky. Našťastie, ono to naplno žije! Už aj naši pokračovatelia sa majú čím pochváliť. Vedia sa obracať v súčasnom svete aspoň tak, ako sme sa my vedeli obracať v tom našom. Listujeme spolu v našej starej kronike aj v ich krásnych nových fotoknihách. Premietame si filmy a videá. Oživujme naše spomienky. Horám zdar !!!“

Sme radi, že sa vzácny človek, majster turistiky Gusto Machata stihol s nami podeliť o tie svoje. Zostáva navždy v pamäti množstva ľudí, ktorých priviedol k vysokohorskej turistike.  Česť jeho pamiatke !

Ing. Augustín Machata,  12. 9. 1937, Lúčnica n/Žitavou – 26.1.2022, Prievidza

Vo veku 84 rokov zomrel dlhoročný člen OT TJ Baník Horná Nitra Prievidza. Cvičiteľ turistiky, inštruktor, lektor a metodik Vysokohorskej turistiky (VHT), nositeľ titulu „Najlepší inštruktor VHT – KST“, titulu „Majster turistiky“, ocenení KST a ČSZTV, ceny Fair Play od olympijského klubu PD, držiteľ výkonnostných odznakov turistiky. Bol predsedom odboru turistiky Baník Prievidza Horná Nitra, člen Regionálnej rady KST Prievidza, člen a predseda sekcie VHT KST,  člen a predseda odborných komisií a štábov na zrazoch VHT. Podieľal sa na tvorbe metodiky, systému a programu  VHT-KST. Organizoval náročné formy turistiky, ku ktorým vychovával a viedol  mládež.
Machata_parte
 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.