KST
Aktuality - ústredie
Rodné čísla členov KST a Zákon o športe Tlačiť E-mail

Rodné čísla a Zákon o športe

Niektorí vás sa už možno dozvedeli od predsedov a predsedkýň vašich klubov a oddielov, že Ústredie KST požaduje rodné číslo členov KST. Dovoľte mi vysvetliť prečo to ústredie potrebuje.

Dôvodom je Zákon o športe. Konkrétne § 80, odsek 2, písmeno e). V minulosti rôzne športové zväzy udávali počty svojich členov možno nie celkom podľa skutočnosti. Keďže počet členov je jedným z kritérií, podľa ktorého dostávajú peniaze z Ministerstva školstva, dá sa to tak trochu pochopiť. Nový zákon o športe chce takémuto skresľovaniu údajov zabrániť.

Tu si zrejme poviete „ a vari KST dostáva nejaké peniaze na základe počtu členov?“ Áno, máte pravdu, nedostáva. Dostávame však od ministerstva školstva peniaze na turistické značenie.  A chceme si zachovať možnosť školiť inštruktorov turistiky aj značenia. Takže sa na nás vzťahuje zákon o športe (rovnako ako na futbalistov, či hokejistov), ktorý nám ukladá „naplniť register fyzických osôb v športe“.

Rozumiem vašim pochybnostiam. Sám som aj predsedom miestneho turistického klubu a tiež musím vysvetľovať členom, prečo majú poskytnúť to, čo doteraz od nich nikto nevyžadoval. Aj ja musím presvedčiť svoju ženu, že neutrpí žiadnu ujmu, ak jej rodné číslo odošlem na ústredie.

 

 

Nájdu sa určite takí, čo povedia, že než by mali prezradiť rodné číslo, radšej opustia klub. No takto to postavené nie je. Členom KST budú môcť byť aj tí, ktorí rodné číslo neposkytnú.

V čom je teda problém? V tom, že register fyzických osôb nevezme osobné údaje bez rodného čísla do úvahy. A ak bude v registri len nejaký zlomok z celkového počtu členov (aktuálne je nás cca 18 000), sami tak znížime význam a spoločenskú váhu našej organizácie.

Každý inštruktor musí byť zaradení v registri fyzických osôb v športe. Inak nebude môcť vykonávať funkciu inštruktora.

Zopár otázok a odpovedí:

Čo ak napriek všetkému svoje rodné číslo nedám?

Členom KST budeš môcť byť aj naďalej, ale vzhľadom na vyššie uvedené, veľmi ťa prosím, aby si svoje rozhodnutie naozaj zvážil.

Čo urobí ústredie s poskytnutými údajmi?

Tak ako zákon ukladá, budú vložené do Informačného systému športu: http://sport.iedu.sk/Contact/Person/List Nikam inam ich nepošleme, nepredáme ani nedáme.

Ako a kde má ústredie KST uložené osobné údaje členov?

Ústredie KST má vyčlenenú zamrežovanú miestnosť, ktorá je na tento účel určená. Samozrejme spĺňame aj prísny Zákon č. 122/2013 Z. z.  - Zákon o ochrane osobných údajov.

Načo je vlastne Ministerstvu školstva moje rodné číslo?

Informačný systém športu, kde budú tvoje údaje vložené, ich bude porovnávať s centrálnym registrom osôb (matrikou). Ak by niekto, či už úmyselne, alebo neúmyselne, zadal nesprávne rodné číslo, systém také číslo nenájde v centrálnom registri osôb a oznámi, že osoba neexistuje. Čiže, rodné číslo eliminuje vymyslené osoby.

Bolo nám to treba?

L ako vraví klasik: pokrok nezastavíš...

 

Ďalšie prípadné otázky píšte prosím na ústredie Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , alebo priamo mne: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

Priatelia, ďakujem za pochopenie.

 

Peter Dragúň

predseda Klubu slovenských turistov

 

Rodné čísla a Zákon o športe.doc

 

 

 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.