KST
Nordic walking Tlačiť E-mail

Vidieť ich stále častejšie a je ich čoraz viac. Turistov s "lyžiarskymi" paličkami. Nordic walking, čiže severská chôdza, je nielen obľúbeným, ale aj zdravým pohybom.

Táto obdoba chôdze vznikla v Škandinávii, kde ju využívali v príprave najmä bežci na lyžiach. Svoj pôvod má vo Fínsku v horských regiónoch a jej výhody pri chodení do kopca a z kopca sú vyskúšané, nedá sa o nich pochybovať. Už dlhší čas ju využívajú aj bežkári, ktorí sa v letných mesiacoch týmto spôsobom udržiavajú v kondícii a pripravujú na zimnú športovú sezónu. V roku 1997 vyvinul fínsky bežkár Matti Heikkilä v spolupráci s najväčším producentom karbónových palíc tréningový program zameraný na posilnenie celého tela. Nordic walking bol na svete. V čom teda spočíva neodolateľný šarm aktivity, ktorá za našimi hranicami naberá rozmer masového športu a bezpochyby neobíde ani nás?

Od atletickej chôdze sa odlišuje predovšetkým v tom, že chodec pri nej využíva teleskopické, respektíve lyžiarske palice. Ich výhodou je menšie napätie v oblasti krčnej chrbtice, aktivovanie trojhlavého svalu ramena, veľkého prsného svalu, svalov zadnej časti ramenného pletenca a širokého svalu chrbta.

Chôdza je pohybová aktivita, ktorej sa denne venuje, či už vedome, alebo nevedome, šesť miliárd obyvateľov našej planéty. Mimoriadnej popularite sa teší najmä v Škandinávii. V Nórsku je chodecký zväz najväčšou športovou organizáciou v krajine. V športovej podobe je mimoriadne populárna na celom svete. Jej popularita súvisí predovšetkým s tým, že je nenáročná a pre udržiavanie kondície veľmi efektívna.

Praktizujú ju ľudia so sedavým zamestnaním, pacienti s problémami v kolenách a chrbt, znižuje svalové napätie v ramenách a krku a je optimálnym outdoorovým tréningom na znižovanie nadváhy, znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje hodnoty cholesterolu, znižuje triglyceridy a paličky poskytujú pocit opory predovšetkým pre starších ľudí.

Do činnosti je zapojených skoro všetkých 660 svalov v tele, trénuje sa srdcový obehový systém, imunitný systém sa posilňuje, v porovnaní s behom sú bedrá, kolená a kĺby menej zaťažené. Chodec má lepšiu stabilitu a istotu, preťažovanie nosných kĺbov je o 30 % nižšie, preto je severská chôdza vhodná pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice. 

Lekári odporúčajú tento druh športu aj pacientom postihnutým osteoporózou. Nordic walking je skrátka in, pretože je takmer dvojnásobne efektívnejší než bežná chôdza bez paličiek.

Nordic walking je dynamická kondičná chôdza v rôzne náročnom prírodnom teréne, pri ktorej chodec používa pár špeciálnych palíc na severskú chôdzu.

Najväčšia vlna sa do Európy prevalila pred dvoma rokmi, ale záujem o pohyb neopadá. Skôr naopak. Alpy sú plné turistov s palicami v rukách. A nie sú to len starší ľudia. Aj v slovenských horách ich vídať čoraz častejšie. Kondičnej chôdzy neodolala ani Jitka Zelenková. Ako sama hovorí, je nepriateľom posilňovní. Ale v zime veľmi rada bežkuje, a tak si vybrala šport, ktorý ju baví. "Chodím s paličkami, robím niečo pre svoje telo a ešte som aj v prírode," vraví.

Dokonca je zaradená medzi pohybovú liečbu a vo svojich programoch ju majú zaradené viaceré kúpele.

Čo k tomuto športu vlastne potrebujete? Takmer nič. Teda okrem chuti zašliapať si a - paličky. Tie sú ľahke, so špeciálnym uchytením. Boli vyvinuté pre nordic walking, na výrobu sa používa vysokokvalitný a ľahký materiál (karbón a sklené vlákno). Špeciálne slučky spájajú ruku a paličku. Paličky sú vybavené kovovými hrotmi na hladký podklad a nasadzovateľnými gumovými papučkami na mäkký podklad.

Aké palice potrebujete

                        výška postavy                                    výška palice

                            200 cm                                         135 až 140 cm

                            190 cm                                         130 až 140 cm

                            180 cm                                         125 až 135 cm

                            170 cm                                         120 až 130 cm

                            160 cm                                         110 až 120 cm

                            150 cm                                         105 až 115 cm

                            140 cm                                         100 až 110 cm

Dĺžku palíc si vypočítate: 0,72 x telesná výška, alebo telesná výška mínus 50 cm.

Palice stoja okolo 800 Sk v najjednoduchšej triede soft na rekreačné vychádzky. Závodné palice stoja okolo 3000 Sk pár a trieda fitness, pre kondičných športovcov, sa pohybuje okolo 2500 Sk.

Ešte pred "severskými chodcami" prišli na výhody palíc turisti. Vo vyšších horách je to dnes bežná súčasť vybavenia na túru. Ich používatelia uľavujú kolenám a bedrám pri chôdzi z kopca a pomáhajú si nimi pri strmých výstupoch.

Turisti používajú dvojdielne až trojdielne palice, ktoré možno zložiť do ruksaku. Ich dĺžka sa obyčajne pohybuje od 60 do 145 cm. Ceny jedného páru začínajú na 600 Sk a končia pri 6000 Sk.

Čím su palice drahšie, tým viac vymožeností na nich nájdete. Oceľový hrot nahrádza tvrdší vídiový, hliníkové rúrky sa menia za pevný dural, plastové rukoväte možno vymeniť za korkové, zlepšuje sa upevňovací mechanizmus a výkrikom techniky je odpruženie rukovätí, aby netrpelo zápästie.

Prečo je nordic walking obľúbený?

 - môže s ním začať ktokoľvek a kedykoľvek

 - počas neho sa nielen nohy, ale aj horná časť tela intenzívne zapája do práce, takto sa svaly nášho tela hýbu na 90 %

 - šetrí naše kĺby

 - pozitívne pôsobí na srdce a pľúca

 - počas športovania sa možno kochať prírodou, pri nordic walkingu ste vlastne v najkrajšej telocvični na svete

 - v neposlednom rade sa pri takejto chôdzi môžete pokojne porozprávať so svojimi spoluchodcami

 - efektívne spaľuje tuky, stabilizuje a redukuje telesnú hmotnosť

 - posilňuje imunitný systém

 - zvyšuje výkonnostnú aktivitu

 - odbúrava stres a agresívnosť

 - spomaľuje proces starnutia

Prebraté z týždenníka Žurnál/Pauza č. 20/2007.            
 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.