KST
Tlačová konferencia 14.12.2012 Tlačiť E-mail
Tlačová správa z tlačovej konferencie KST, SHS JAMES, SVTS, SCK, NAŠE HORY, ktorá sa konala v sídle Klubu slovenských turistov (KST) v Bratislave, Záborského 33, v piatok 14.12.2012 o 10.00 h.

„Za slobodný pohyb v našich horách"

        Päť slovenských organizácií zameraných na športové a rekreačné vyžitie nielen v horách, ale predovšetkým v otvorenej prírode – Klub slovenských turistov, Slovenský horolezecký spolok JAMES, Slovenský vysokohorský turistický spolok, Slovenský cykloklub a občianska iniciatíva Naše hory, sa rozhodlo spoločne odštartovať iniciatívu, ktorá doposiaľ nemá v dejinách slovenskej turistiky obdobu.
         Zúčastnené kluby a spolky, ktorých história siaha do 19. storočia a ktoré združujú viac ako 23-tisíc registrovaných členov po celom Slovensku, sa rozhodli zásadným spôsobom zmeniť zavedený pohľad na ochranu prírody a životného prostredia a tým dosiahnuť urýchlenú prípravu nového Zákona o ochrane prírody a krajiny. Tento krok následne umožní aj zmenu návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP) a veľkoplošných chránených území, ktoré zúčastnené strany vidia ako prekážku vo voľnom a slobodnom pohybe.
       Formuláciou a podpisom Dohody o spolupráci v oblasti ochrany prírody, krajiny a cestovného ruchu chceme aktívne vstúpiť do procesu legislatívnych zmien súvisiacich s trvalo udržateľnou ochranou prírody a zároveň so slobodným pohybom v našich horách. Neprichádzame s ničím novým ani prevratným. Našim cieľom je, aby Slovenská republika bola štátom univerzálnej slobody s konkrétnymi výnimočnými zákazmi, a nie štátom univerzálneho zákazu s konkrétnymi výnimočnými povoleniami.
       Ako prioritu si stanovujeme urýchlenú a kvalitnú prípravu nového Zákona o ochrane prírody a krajiny. Žiadame, aby sa zaviedol systém individuálnej zodpovednosti v oblasti ochrany prírody na úkor systému kolektívnej zodpovednosti. Zároveň zdôrazňujeme, že práve turisti sú osobami, ktoré sa ako prvé začali o prírodu starať a bojovať proti jej devastácii. Systém univerzálneho povolenia a individuálnych zákazov chceme presadiť vo všetkých oblastiach pohybových aktivít (pešia a vysokohorská turistika, cykloturistika, skialpinizmus, vodná turistika, horolezectvo, paragliding, jazdectvo a pod.).
        Výsledkom verejnej diskusie by malo byť rozdelenie hôr na oblasti, kde je zakázaná akákoľvek činnosť všetkým osobám bez výnimky a na oblasti, v ktorých sa môže turistika v jeho jednotlivých formách pestovať. Dôraz kladieme na otázky ochrany prírody a krajiny. Zároveň budeme presadzovať také zmeny návštevného poriadku v TANAP-e a iné veľkoplošné chránené územia, ktoré by viedli k maximálnej bezpečnosti pre návštevníkov: značenie turistických chodníkov, technické zabezpečenie vysokohorských chodníkov – napr. ferratový prístup k zabezpečeniu istenia v kritických miestach, orientačné a informačné body, a pod. Naším cieľom bude rovnako ešte pred prijatím nového zákona spolupracovať na urýchlenom sprístupnení turistických, cykloturistických a iných trás v lokalitách, v ktorých nedochádza sprístupnením k poškodzovaniu životného prostredia a prírody.
        Ako najbližší krok našej spoločnej činnosti chceme otvoriť otázku prijatia zmien v súčasnom Návštevnom poriadku TANAP-u, ktorým by sa sprístupnili vybrané oblasti Tatier.

V Bratislave 14. decembra 2012

Kontakt: JUDr. Marek Heinrich, tel.č.: 0903 885 395, Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Dohoda piatich spolkov o spolupráci v oblasti ochrany prírody a krajiny a cestovného ruchu:

 Dohoda_piatich spolkov -_ochrana prírody a_prístup_do_hôr

Fotogaléria z tlačovej konferencie (
signatári zmluvy a zástupcovia médií)











Päť zmienených slovenských organizácií zameraných na športové a rekreačné vyžitie sa po spoločnom rokovaní rozhodli o konaní tlačovej konferencie a ďalších krokoch, ktoré by riešili súčasnú situáciu. Zápis z rokovania, ktoré prechádzalo zvolaniu tlačovej konferencie si môžete prečítať tu:

 Zápis_z rokovania_piatich spolkov_2012_11_18.pdf

Sídlo Klubu slovenských turistov na Záborského 33 v Bratislave.

Zabor_smer_zima3_2013

 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.