KST
Postrehy z 54. slovenského zrazu turistov a 38. stretnutia TOM v Makove Tlačiť E-mail

Postrehy z 54. slovenského zrazu turistov a 38. stretnutia TOM v Makove

Sample ImageKlub slovenských turistov (KST) vznikol v roku 1990 a nadviazal na činnosť turistických organizácií založených v predchádzajúcich obdobiach. Má 20 000 členov, ktorí sú združení v 550 miestnych odboroch KST a kluboch po celom Slovensku. Vyvíja pestrú a bohatú činnosť v rôznych druhoch turistiky, v táborení a ochrane prírody. Stovkami podujatí ponúka program všetkému obyvateľstvu (deťom, mládeži a dospelým). Verejnoprospešnou aktivitou, napríklad značením turistických trás prispieva k vytváraniu podmienok na rozvoj turistiky, športu, cestovného ruchu, kultúry i ochrane prírody. Vydáva obrázkový časopis Krásy Slovenska.
Kontakt základných oddielov s ústredím KST sa rieši prostredníctvom regionálnych rád KST, ktorých je v súčasnosti 37, ktoré majú veľký význam aj ako centrá v turistických oblastiach.
V regióne Kysúc máme Regionálnu radu KST Čadca, ktorá zastrešuje 12 turistických oddielov z okresov Čadca aj Kysucké Nové Mesto, v ktorých je približne 260 registrovaných členov.
Minulý rok Ústredná rad KST v Bratislave rozhodla, že 54. ročník slovenského zrazu turistov a 38. stretnutie TOM bude organizovať práve naša RR KST Čadca na Horných Kysuciach- v Turzovke a v Makove.
V júli 2006 sa zástupcovia samosprávy a RR KST z nášho regiónu vydali do Haligoviec v Pieninách, kde sa konal minuloročný 53. slovenský zraz turistov, aby prevzali od domácich usporiadateľov organizátorskú štafetu slovenských turistických zrazov. Už tam sme videli, že organizácia takého veľkého podujatia nie je vôbec jednoduchá.
Po celé nasledujúce obdobie sme sa nažili pripraviť zraz turistov v našomregióne po všetkých stránkach na najvyššej úrovni. Pomocnú ruku podal aj VÚC Žilina, keď pán predseda Ing. Juraj Blanár prevzal záštitu nad celým podujatím.
Horné Kysuce sa na turistov z celého Slovenska dobre pripravovali po celý rok. Keďže nikde v okrese nemáme oficiálny kemp, museli organizátori nájsť náhradné riešenie. V Turzovke aj v Makove postavili pre turistov stanové mestečka. V Turzovke to bolo pri základnej škole. Na Makove sa vhodný stanovy priestor našiel v lyžiarskom centre SKI Makov v časti Makov - Čierne. S dovolením majiteľov strediska tu organizátori zrazu RR KST Čadca a obec Makov vybudovali stanové mestečko na zelenej lúke. Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Žiline nám prepožičala hygienické zariadenia (sprchy, umývacie žľaby, vojenské stany, nádrže na vodu). Členovia Záchranného zboru HaZZ zo Žiliny celé toto technické zázemie kempu v pondelok ráno aj sami postavili. Dobrovoľné hasičské zbory z Makova a z Vysokej nad Kysucou zasa prepožičali svoje cisterny na dovoz vody do táboriska a postarali sa o zabezpečenie natlakovania vody do nádrží pri sprchách
Až očakávaný dátum naozaj prišiel.
54. slovenský zraz turistov a 38. stretnutie turistických oddielov mládeže KST sa uskutočnilo v dňoch 2. - 8. júla 2007 na Horných Kysuciach. Mládežníci z TOM si svoj tábor rozložili v Turzovke. Mladých nadšencov turistiky sa zaregistrovalo okolo 270.
V Makove, kde bolo zrazové centrum pre dospelých, bolo registrovaných vyše 500 účastníkov tohoto krásneho turistického sviatku.

Turisti boli ubytovaní v stanovom mestečku Makov - Čierne alebo v Základnej škole v Makove, či v penziónoch a hoteloch roztrúsených po celej obci.
Prvý účastníci zrazu pricestovali do Makova už v pondelok. Boli to hlavne turistické oddiely z južného Slovenska (Dunajská Streda, Veľký Meder, Levice, Nitra). Asi, že keď už merali toľko kilometrov k nám, chceli si tie naše Kysuce dosýta užiť. Skoro všetci si vybrali stanové táborisko. A to sa im stalo takmer osudným. Obrovská prívalová 4 - hodinová búrka, ktorá sa prehnala Makovom a celými Hornými Kysucami v pondelok večer, zmietla z táborového kopca zopár stanov. Akoby chcela predviesť drsnosť nášho regiónu. No turisti sa ukázali ako nezlomná chasa. Iba jeden oddiel, v ktorom boli aj mladšie deti, sa rozhodol natrvalo premiestniť do školy. Ostatní ostali v stanoch odolávať nepriaznivému počasiu aj naďalej. A mali čomu. Veď od stredy rána do piatku doobeda pršala skoro neustále.
Aj napriek tomuto zlému počasiu sa v stredu a vo štvrtok v Makove zaregistrovala početná skupina turistov zo Slovenska a okolitých štátov. Vo štvrtok ráno sa zraz rozbehol na plné obrátky. Pre turistov boli pripravené celodenné okruhy - Kelčovský ,Drotársky, Korňanský, Turzovský a domáci Makovský okruh, ktoré previedli návštevníkov po všetkých zaujímavých miestach Horných Kysúc. Na Makove boi turisti zvedaví najmä na 500 - ročný brest u Papají, Národnú prírodnú rezerváciu Veľký Javorník, početné zvonice v horských osadách. V Korni ich zaujal ropný prameň a veľa sa ich tiež vybralo na Živčákovu. Na každý okruh boli turisti odvážaní zrazovými autobusmi a trasy mali každý deň svojich vedúcich. Na zaujímavých miestach boli umiestnené popisky s podrobnými informáciami. Mnoho turistov sa v tento deň vybralo na kratšie, takzvané poldenné túry, ktoré boli pripravené po okolí Makova, Vysokej nad Kysucou a Turzovky. V Makova medzi táborovým mestečkom, centrom obce a penziónmi začala premávať kyvadlová autobusová doprava.
Vo štvrtok večer, pri sychravom počasí, na pódiu postavenom v zrazovom priestore v SKI Makov - Čierne bolo slávnostné otvorenie 54. slovenského zrazu turistov. Na otvorení sa zúčastnili MUDr. Jozef Kanaba a RNDr. Jaroslav Velička, poslanci VÚC Žilina, ktorí zastupovali predsedu VÚC Ing. Juraja Blanára, ktorý sa zo zdravotných dôvodov ospravedlnil. Za okres Čadca prijali pozvanie Ing. Pavol Valárik, prednosta Obvodného úradu v Čadci, za mesto Čadca to bol Mgr. Pavol Panis. Z KST sa slávnostného otvorenia tohtoročného zrazu zúčastnili predseda KST Ing. Miroslav Herchl, podpredsedovia KST PhDr. Ladislav Khandl a Ing. Štefan Kuiš, člen VV KST Peter Perhala, za sekciu pešej turistiky Jindrich Racek, za Radu mládeže Jozef Barborík, podpredseda Klubu českých turistov Ján Babnič a z Klubu maďarských turistov Vencel Pálmai. Za Mikroregión Horné Kysuce privítal turistov primátor Turzovky Miroslav Rejda a za usporiadajúcu obec starosta obce Makov Ing. Marián Masnica a miestny duchovný Vpd. Peter Hluzák spolu s predsedom RR KST Čadca Antonom Opialom.
O dobrú náladu sa postarali moderátor večera Mgr. Anton Varecha a ženská spevácka skupina Makovanka.
V piatok ráno síce ešte pršalo, ale pevných turistov také dačo neodradí. Všetky oddiely sa vydali na vybrané trasy a dva autobusy odviezli turistov na fakultatívne výlety do Vichylovky - Múzea kysuckej dediny, na úvraťovú železničku a na výstup na Lysú horu. Podvečer, keď sa turisti poprezliekali z mokrých šiat začali vyhľadávať kultúrne vyžitie. V Dome kultúry v Makove bolo kino a diskotéka a v Penzióne Chata Makov bola pripravená country zábava pre starších.

V sobotu sa turisti prebudili do dňa, ktorý ešte stále neukazoval prívetivú tvár. Aj z toho dôvodu oddiel z Dunajskej Stredy zbalil stany a odcestoval domov. V priebehu dopoludnia sa však vyčasilo a tak všetky akcie toto dňa prebehli bez problémov, k všeobecnej spokojnosti účastníkov aj organizátorov. Ráno sa opäť turisti vydali na jednotlivé kysucké okruhy a na fakultatívne výlety tentoraz na Veľkú Raču a na Pustevny a do Rožňov pod Radhoštem, kde pre veľký záujem boli vypravené až dva autobusy. Pre turistov zaregistrovaných na zraze, ale najmä pre domácich bola v sobotu prichystaná trasa „Okolo Makova", ktorá viedla po javorníckej hrebeňovke. Akcia vyvrcholila v poobedňajších hodinách na najvyššom vrchu Javorníkov - Veľkom Javorníku, kde bola svätá omša, na ktorej miestny farár Vpd. Peter Hluzák posvätil nový drevený dvojkríž. Tento dvojkríž nechala obec Makov postaviť na slovensko-moravskom pomedzí. Starosta obce Ing. Marián Masnica a predseda KST Ing. Miroslav Herchl pozdravili prítomných návštevníkov. Časť turistov sa po sv. omši zviezla do dediny prichystanými autobusmi a časť sa vydala cez malebné osady Lovase a Gregušovci do stanového mestečka. Tu sa o 7,30 hod večer začalo slávnostné ukončenie 54. slovenského zrazu turistov. Moderátorka programu Mgr. Janka Petrovičová privítala čestných hostí, ktorí pozdravili okolo 250 prítomných turistov. Predseda KST Ing. Miroslav Herchl a predseda RR KST v Čadci Anton Opial odovzdali zrazovú štafetu delegácii zo Svidníka vedenú primátorom mesta Ing. Michalom Bartkom. Práve Svidník na budúci rok privíta účastníkov 55. slovenského zrazu turistov a 39. stretnutia TOM. Podpredseda KST Ladislav Khandl zhodnotil práve sa končiaci zraz a pri tej príležitosti vyhlásil najmladšieho a najstaršieho účastníka zrazu. Najmladším bol Martinko Halvoník z KST Vyhne, ktorý mal iba 9 mesiacov a už absolvoval túru na Veľkú Raču a najstarším bol skalný turista Alexander Hass z KST Bratislava, 77 ročný.
Predseda KST Ing. Miroslav Herchl slávnostne zraz ukončil a zapálil 3 metrovú vatru. O dobrú náladu nie len počas slávnosti, ale až do neskorej polnoci sa starala malá heligokárka z Vysokej nad Kysucou, ženská spevácka skupina Makovanka, Drevená muzika z Vysokej nad Kysucou a country skupina Bakuľa z Rakovej.
V nedeľu sme sa prebudili do nádherného slnečného rána. Časť turistov sa začala baliť už ráno a druhá časť sa ešte vydala aspoň na krátke kysucké okruhy. Aj z dôvodu konečne vydareného počasia a isto aj pre nádherné kysucké prostredie sa mnohým nechcelo ani odísť a ťažko sa im lúčilo z naším regiónom. Ba dokonca asi 50 turistov ostalo až do pondelka.

54. slovenský zraz turistov a 38. stretnutie turistických oddielov mládeže je najvýznamnejšia tohotoročná celoslovenská akcia Klubu slovenských turistov. Organizovať turistický zraz je pre každý región česť a zúčastniť sa tohoto veľkolepého podujatia je pre účastníkov - turistov každoročne sviatkom. Ďakujem, že ste prišli.

Mgr. Marta Sláviková
tajomník organizačného výboru 54. SZT
 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.