KST
Lokalizácia miesta_most z Orlového Tlačiť E-mail
Vážení priatelia,

opäť sa objavila požiadavka na lokalizáciu miesta podľa starej fotografie. V archíve múzea vo Velkém Meziříčí sa nachádza táto fotografia. Podľa archivára je fotografia zle označená (má ísť o povodeň na Labe v marci roku 1939). Pán archivár si však myslí, že fotografia je zo Slovenska (možno Hron, Váh) a má pocit, že je nesprávne aj datovanie a ide skôr o odstrelený most na konci vojny. Pán archivár ďalej upozorňuje na fakt, že vedľa mostu vpravo sa nachádza nejaká socha.

Veľmi nás potešila informácia od pána Petra Cigánika z Považskej Bystrice. Napísal takýto mail:"Prajem pekný deň. Nepatrím medzi pamätníkov tej doby, ale z rozprávania starých rodičov viem, že pri ústupe nemeckých vojsk na konci druhej svetovej vojny bol zničený most z Orlového (dnes mestká časť P.B. do mesta Považská Bystrica). Vpravo od mosta je socha generála M.R.Štefánika, ktorú dal bývalý režim strhnúť, vľavo komín bývalej tehelne, vzadu hore na lúkach kaplnka Svätej Heleny, ktorá je dnes schovaná v zástavbe sídliska Rozkvet.

Posielam pár aktualných fotiek-uvedeného mostu.Kvôli bujnej vegetácii sa nedalo fotiť v miestach odkial bola spravená povojnová snímka.Prvý oblúk je pôvodny,ostatné dva obnovené po vojne.Asi 15.rokov dozadu bol postavený nový súbežný most,nakoľko starý Orlovský most nepostačoval zvýšenej doprave a mal sa opravovať.V roku 2010 nám pribudol i dialničný most."


    Problem copying original
  •  Ak by našiel ešte niekto, kto má nejakú vedomosť o fotografii, píšte na Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , alebo Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , alebo telefonujte na: 02/444 51 121, 02/444 54 088.

Ďakujeme za spoluprácu.


Foto_lokalizcia
 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.