KST
30. Ondrejov pochod vďaky plný dojatia a emócií Tlačiť E-mail
18. januára 2014 sa konal jubilejný, 30. ročník akcie Ondrejov pochod vďaky, kde padol aj rekord v účasti na tejto akcii. Po prvý krát sa jej zúčastnilo až 58! turistov. Z toho 32 členov a 26 hostí - turistov, občanov neregistrovaných v našom TO KOS.

Po dlhých, takmer 15 rokoch, sa mali možnosť stretnúť aj niektorí bývalí členovia oddielu, pôsobiaci v ňom v 80-tich a 90-tich rokoch.
Pozvanie predsedu TO KOS prijali aj obaja synovia a dcéra Ondreja a Katky Knappovcov. Zvítanie a stretnutie po rokoch tak bolo plné emócií a dojatia.

Po položení kytice a zapálení sviečok na hrobe Ondreja Knappa, jedného zo zakladateľov oddielu, nasledovala minúta ticha a po príhovore predsedu sa všetci účastníci vydali na známu trasu cez Rimavskú Baňu, na Kraskovskú pastvu. Pri pomníku, vedľa štátnej cesty na Kraskovskej pastve sme si padlých v bojoch pri oslobodzovaní Rimavskej Bane, uctili vencom a svetlami kahancov. Po príjemne a veselo strávených chvíľach pred pomníkom, sme sa pobrali na známe miesto, kde nasledovalo už tradičné opekanie - zlatý klinec akcie. Občerstvenie na akcii bolo v réžii nášho oddielu, rovnako aj cestovné bolo účastníkom hradené z financií TO KOS. Po prvý krát sme museli rozložiť až dve ohniská, aby sa opekačka nestala tlačenicou. Pred tým nám však dobre padli chutné tisovské bryndzovníky sponzorsky upečené a venované reštauráciou Centrál z Tisovca, za čo im aj touto cestou patrí naše veľké: Ďakujeme.

Skončil sa výročný, 30. ročník prvej akcie roka. Na ňom sme si pripomenuli aj 10 rokov od smrti zakladateľa oddielu, aj tejto akcie, Ondreja Knappa.

Pred nami je však ešte celý jubilejný rok, v ktorom si pripomíname ďalšiu tridsiatku. V apríli to bude 10 rokov pôsobenia v Rimavskej Bani a 20 rokov pôsobenia v Tisovci, teda celkom 30 rokov, ako vznikol náš oddiel. Verím, že rok 2014 bude rokom pamätným a plným naozaj len príjemných prekvapení. Nech je taký, ako naša prvá akcia. Vydarený, veselý, pohodový a plný dobrých ľudí.

D.K.
Foto nižšie: Milan Slabej, Pavel Blaho, Dušan Liptay a členovia KT Víkend Košice

Svojou návštevou poctili akciu aj naši dobrí priatelia z Klubu turistov Víkend z Košíc.
Za všetkých ich dojmy a pocity pretavil do písomnej podoby Štefan Demko a poslal ich vo forme príspevku na našu stránku:

Jubilujúci oddiel organizoval jubilejný pochod

Človek niekedy vykoná také skutky, ktoré časom oľutuje. Našťastie, občas má aj šťastné chvíľky a zrealizuje nápady, na ktoré potom s láskou a vďakou spomínajú celé generácie. Takým bol aj Ondrej Knapp, keď mu pred 30 timi rokmi šťastná hviezda pošepla združiť vôkol seba podobných, prírode a pohybu oddaných priateľov. Myšlienka sa ujala, rokmi zmocnela a dnes je to mnohopočetný kolektív nadšených turistov pod hlavičkou TO KOS Rimavská dolina. Kalendár ich podujatí je ročne nabitý množstvom skvelých výletov doma i v zahraničí.

Je to už hádam aj sedem rokov, čo som prijal pozvanie od Dušana na ich jesennú Valikinu trasu. Odvtedy sa rok čo rok vraciam do okolia Tisovca s množstvom košických turistov. 18.januára sme sem opäť zavítali, aby sme svojou účasťou vzdali hold Ondrejovi na jeho 30.pochode vďaky. Nerád opakujem už v minulosti napísané (srdečná atmosféra, milí priatelia turisti, zaujímavá príroda), no inak sa nedá. Na tomto výlete sme síce nezdolali prevýšenie 1800 metrov, nemali výhľady na pol Slovenska a neboleli nás nohy ešte dva ďalšie dni, ale sú zážitky aj iných hodnôt a tie boli viac než prekonané.

Milý predseda, organizátori, členovia a priatelia turistiky z Tisovca a okolia, želám Vám minimálne do ďalšej tridsiatky veľa zdravia na ďalšie potulky, nevyčerpateľnú studnicu nových objavných trás a vždy bezpečné návraty plné spomienok.

Štefan Demko KT Víkend Košice

Pochod_vdaky_1

Pochod_vdaky_2

Pochod_vdaky_3
 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.