KST
Aktuality
Nepriechodná turistická značkovaná trasa Tlačiť E-mail

Na portáli hiking.sk napísal turista Michal podnet o nepriechodnosti trasy 5146 Pod Klokočinou - Svätý Urban, z dôvodu prehradenia chodníka elektrickým plotom pri obci Doľany. Ako sa však ukázalo, išlo o planý poplach, a nižšie uvedené vysvetlenie pomôže, ako sa v takýchto prípadoch zachovať.

Podľa vysvetlenia značkára z daného regiónu, ide o trasu, ktorá má logické vedenie okrajom vinohradov, keďže práve o to išlo pri jej tvorbe - o využitie krásnych výhľadov, najmä pri klesaní do obce.

Názor, že vinohradníci si neprajú pohyb ľudí okolo ich viníc je mylný. Práve oni podporovali tento projekt a koná sa tadiaľ tradičné turistické podujatie. Z technického hľadiska je ten plot bežný elektrický "oplotok" s bezpečným napätím. Sú bežne používané napr. v chove dobytka, koní a pod., takýto oplotok človeku neublíži a práve vybudovaním tejto bránky hospodári umožnili turistom priechod. Stačí uchopiť čiernu gumovú rukoväť, odopnúť, prejsť a znovu zapnúť (viď ilustračné foto). Bránka býva zatvorená v kritickom období s nebezpečenstvom ohryzu alebo v čase zrenia viniča. Je to však prekážka len pre zver, človek ju bez rizika prekoná. Pre turistu je to malá komplikácia, ale treba rešpektovať, že vinohradníkom spôsobuje lesná zver nesmierne škody.

Táto bránka teda nie je dôkazom vojnovej sekery zaťatej medzi turistov a vinohradníkov, naopak, môže byť príkladom pre všetkých vlastníkov, užívateľov a správcov pozemkov, cez ktoré vedú turistické značené trasy.

V minulosti bol na bránke stručný popis, ako s ňou narábať. Je už zničený, preto v spolupráci s obcou Doľany zabezpečíme obnovenie tejto, pre turistov potrebnej informácie, aby nepodliehali zbytočnej panike ako napríklad turista Michal, ktorý nepriechodnosť chodníka nahlásil.

elektricky-plot-dolany-1 elektricky-plot-dolany-2 elektricky-plot-dolany-3

AKTUALIZÁCIA
Značkári už v spolupráci s obcou Doľany zabezpečili na ohradu aj upozornenie pre turistov, ako je prechod po trase cez vinohrad možný.

elektricky-plot-dolany-4 elektricky-plot-dolany-5
 

Vyhľadávanie

Logo Ministerstva školstva vedy a výskumu

Logo Interreg Poľsko Slovensko

logo Freemap.sk

logo Informačný systém KST

logo portál Cesta SNP

znacenie-300x192
Predplate si časopis Krásy Slovenska

logo Bratislavského samosprávneho kraja

logo Trnavského samosprávneho kraja

logo Trenčianskeho samosprávneho kraja

logo Nitrianskeho samosprávneho kraja

logo Žilinského samosprávneho kraja

logo Banskobystrického samosprávneho kraja

logo Horskej záchrannej služby

Obálka knihy Pohľad do dejín značenia
casopis_krasy

nove_odkazy

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33,  831 03 BRATISLAVA 3
Tel: + 421 2 44 45 11 21 (organizačná pracovníčka)
Tel: + 421 2 44 45 40 88  (generálny sekretár)
E-mail: ustredie@kst.sk
KONTAKT 
Hodiny pre verejnosť a členskú základňu na ústredí: Po-Pi: 8:00 - 16:00.
Presný čas návštevy je potrebné vopred dohodnúť.